Amerika’nın Sesi Özel Dosyası

Beyaz Amerika’da Irk Sorunu

Donald Trump başkanlık yarışına girmesinden bu yana göçmenleri suçlularla eş tuttu. Aynı şekilde Afrika kökenli Amerikalılar’dan bahsederken de konuyu genelde suçla ilgili tartışmalara getirdi. Bu tür yanıltıcı benzetmeler eleştirilse de, Trump’ın düşünce yapısı, sakinlerinin yüzde 99’dan fazlası beyaz olan Tampico’da destek buluyor.

:

Burası Tampico, Illinois. Ronald Reagan’ın doğduğu yer. Yaptığı her şeye yüzde 100 katılmasam da Ronald Reagan ile gurur duyuyoruz.

58 yaşındayım. Bu ülkeyi son üç yılda gördüğüm kadar hiç bu kadar bölünmüş görmemiştim. İnsanlar birbirine karşı ırkçı tutum içinde. Hepimiz Amerikalıyız. Eğer herkes aynı yasalar altında yaşasaydı, bunu yaşamazdık.

Evet, hepimiz endişeliyiz ama Meksika kökenli ya da Afrika kökenlisin diye sana farklı davranmayacağım. Herkes Amerikalı. Eğer Amerika vatandaşıysan, hangi ırktan olduğunun bir önemi yok. Gerçekten yok. Sen bana saygılı olduğun sürece ben de sana saygılı davranırım. Çıkıp da hırsızlık yapan birine saygı duymazsın değil mi? Çıkıp da cinayet işleyen birine saygın olamaz. Gelip de beni soyan birine saygı duymam beklenebilir mi? Hayır.

Polisimiz ve yasalarımız saldırı altında. Eğer hukuka uygun davranmazsak, kolluk kuvvetlerine saygı göstermezsek, bunun nedeni yasalara saygımız olmamasındandır.

Bu bir ırk savaşı mı? Evet, ırksal bir savaşa dönüşüyor. Bunu değiştirebilir miyiz? Tek yapabileceğimiz umut ve dua etmek.

—Bonnie Anderson, Bar sahibi

Tampico, Illinois