Amerika’nın Sesi Özel Dosyası

Terör Tehdidi

ABD’de son yıllarda silahlı saldırıların çoğu Amerika’da doğmuş beyaz erkekler tarafından düzenleniyor; ancak İslamcı radikalizm adına düzenlenen saldırılar daha çok ses getiriyor. Donald Trump’ın bu tehditle başa çıkacağı yolundaki vaatleri de, destekçileri arasında, ücra kentlerde bile ilgi uyandırıyor.

:

Çocukluğumdan bu yana çok şey değişti. Çocukken çıkıp sokakta futbol, basketbol falan oynayabilirdik ya da komşuda oyuna giderdik. Üzerine iki defa düşünmezdik. Terör, söz konusu değildi. Aklımızdan bile geçmezdi.

Ama şimdi terör tehdidi her yere yayıldı. Nereye geldi, buraya geldi, anlıyorsunuz değil mi? IŞİD’in Amerika’ya girdiğine inanıyorum.  Sadece kim olduklarını bilmiyoruz. Nerede olduklarını bilmiyoruz. Florida ya da California’da olduğu gibi barlarda ya da hastanelerde karşımıza çıkabilirler. Bunu söylemekten nefret ediyorum ama olan bu. Geldiğimiz nokta bu. Devir değişti. Okullarımızda, hastanelerimizde bir bomba tehdidi olabilir, endişesiyle yaşıyoruz ve buna ihtiyacımız yok. Bu, burada yaşanmamalı.

Dünyanın en harika ulusuyuz, haliyle insanların buraya geldiğini görmeyi seviyoruz. Ama şimdi “Dur bir dakika” algısı oluştu. Bu insanları araştırmalıyız, kim olduklarını, nereden geldiklerini, niyetlerinin ne olduğunu öğrenmeliyiz. 20 yıl 30 yıl öncekinden çok farklı bir ortam.

Ülkeye kimin girip çıktığı konusunda daha dikkatli olmalıyız. Demek istediğim, bu insanların çoğunluğu beni, ailemi ya da Amerikalıları öldürmek için burada değil. Ama aralarında bazıları, Amerika’ya tatil ya da başka bir amaçla gelenlerin durumlarını da kötüleştiriyor. Bence daha fazla yasa yapılmalı. Daha sıkı demiyorum ama daha iyi uygulanacak yasalar olmalı.

—Todd Schmitz, Kamyon Şoförü

Boscobel, Wısconsın