Amerika’nın Sesi Özel Dosyası

Güçlü Bir Amerika

Trump yönetimi Amerika’nın askeri gücünü arttıracağına dair sözünü tutmak elinden geleni yapmaya çalışıyor. Destekçileri, bu çabaların da arkasında. Trump’ı eleştirenler ise, bu kesimin, savunma harcamaları artınca sosyal refah, çevre ve başka programlardaki kesintileri nasıl karşılayacağını merak ediyor. Illinois’nin Anawan kasabasından bir destekçiye göre ise Trump’ın eylemleri memnuniyet verici.

:

Atlarla ilgilenmek her sabah uyanmak için bir sebep. Bu evde oturmak ve hiçbirşey yapmamak gibi değil. İnsanı  genç tutuyor. Yarışmalarını sağlamak için onlarla çocukmuş gibi ilgilenmek lazım.

Askeriyerimizin güçlü olması lazım. Liderliğimiz göstermemiz lazım. Ve eğer güçlü olmazsak bundan faydalanırlar.

Savaşmak için oraya gidiyoruz demiyoruz. Ama gücünüzü göstermek lazım. Ve arkanızın sağlam olması  için güçlü bir orduya sahip olmanız lazım. Ama eğer güçsüz olacaksanız savunma desteğinizi kesin ki bu da sizi zayıf gösterir ve bunun  bedelini ödersiniz.

Reagen geldi ve orduyu kalkındırdı , ne zaman ki ordunuz kalkınır, bakın Rusya’nın yaptığına… Rusya iddiasından vazgeçti.

Yabancı ülkelere çok  fazla para harcıyoruz.O savaşa trilyonlarca dolar harcandı. Ve ne elde ettik? Tüm o ülkelere dış yardım sağlıyoruz. Ve karşılığında ne alıyoruz? Hiçbirşey.  Gerçekten oraya o kadar para harcamaya gerek yok. Kimlerle çatışıyorlarsa karşılarına geçip artık yeter demeniz lazım.

—Bill Croegaert, Emekli fabrika işçisi

Annawan, Illinois