U oktobru se obeležava godina intenzivnog rata u Pojasu Gaze, koji je počeo iznenadnim napadom terorističke grupe Hamas preko južne granice Izraela. Od tada, u ratu se dogodio niz vojnih operacija, kao i diplomatskih i političkih inicijativa, a sukob je postao najsmrtonosniji u istoriji izraelsko-palestinskog konflikta.
Aleks Gendler | Glas Amerike
(AFP)
Jutro, 7. oktobra 2023.
Napad ekstremista Hamasa na Izrael
Hamas i druge palestinske ekstremističke grupe krenule su u zajednički napad, navodeći kao razloge kontinuiranu izraelsku blokadu Pojasa Gaze, nasilje naseljenika na Zapadnoj obali i zatvaranje Palestinaca. Hiljade raketa ispaljeno je na Izrael iz Gaze, a ekstremisti su probili južnu granicu koristeći kamione, buldožere, čamce i paraglajdere.
7. oktobar 2023.
Ubijeno skoro 1.200 Izraelaca i stranaca. Oteta 251 osoba
Osim izraelskih policijskih stanica, vojnih baza i graničnih prelaza, ekstremisti su napali civilna naselja i kuće, kao i dva muzička festivala na otvorenom.
7-9. oktobar 2023.
Izrael uzvraća opsadom Gaze
Iako iznenađene napadom, Izraelske odbrambene snage (IDF) ubrzo počinju protivnapad, prisiljavajući ekstremiste da se povuku. Objavljeno je vanredno stanje i počela je mobilizacija rezervista. Izrael zatvara sve granične prelaze u Gazi, prekida snabdevanje enklave hranom, energijom i vodom, te pokreće vazdušne napade na lokacije za koje pretpostavlja da se na njima nalaze pripadnici Hamasa.
8-11. oktobar 2023.
Objava rata, prvi put od 1973.
Izraelski kabinet zvanično objavljuje rat Hamasu. Premijer Benjamin Netanjahu formira vanrednu vladu nacionalnog jedinstva s opozicionim liderom Benijem Gancom.
(AFP)
13. oktobar 2023.
Vazdušni udari širom Gaze
Civilnom stanovništvu severne Gaze, kojih je više od milion naređeno je da se evakuiše na jug, dok izraelske snage započinju prekogranične napade. Međutim, izraelski vazdušni napadi se nastavljaju u celom pojasu, uključujući i unapred utvrđene sigurne zone.
(Reuters)
17. oktobar 2023.
Više od 100 ljudi ubijeno u bolnici Ali Arab u Gazi
Dok se u prvim izveštajima za udar okrivljuje vazdušni napad IDF-a, kasnija analiza ukazuje na pogrešno ispaljenu palestinsku raketu. Nije utvrđen stvarni uzrok eksplozije.
(AFP)
21. oktobar 2023.
Obnovljena dostava humanitarne pomoći
Granični prelaz Rafa, zatvoren od 9. oktobra, ponovo je otvoren za ograničen humanitarni promet u dogovoru kojem je posredovao Egipat.
(AFP)
27. oktobar 2023.
Izraelska vojska počinje kopnenu invaziju Pojasa Gaze
Navodeći kao ciljeve uništenje Hamasa i spašavanja talaca, IDF prekida komunikacije u Gazi, te sprovodi kontinuiranu kampanju vazdušnih napada i granatiranja. Do kraja oktobra, jedna trećina zgrada u severnoj Gazi je uništena ili oštećena, a gotovo 10.000 Palestinaca je ubijeno, prema podacima Ministarstva zdravlja Gaze.
(Reuters)
1-14. novembar 2023.
Intenziviranje borbi kojima su ugroženi civili
U gradovima poput Džabalije vode se teške borbe između snaga Izraela i Hamasa. U međuvremenu, IDF je na meti međunarodnih kritika zbog napada na civilne ciljeve bez očigledne vojne povezanosti, uključujući stambenu zgradu u centralnoj Gazi, ambulantna kola u blizini bolnice Šifa u gradu Gazi i jasno označen konvoj pomoći Doktora bez granica. Izrael je odbacio optužbe da su mu meta civili.
(Reuters)
15. novembar 2023.
Upad izraelske vojske u bolnicu u Šifi
Dok zauzimanje bolnice izaziva dodatno međunarodno negodovanje, Izrael navodi da se taj objekat koristi kao komandni centar Hamasa i objavljuje video dokaze tunela ispod kompleksa.
(AFP)
24-30. novembar 2023.
Proglašeno privremeno primirje uz posredstvo Katara, Egipta i Sjedinjenih Država
Hamas vraća 105 talaca u zamenu za oslobađanje 240 palestinskih zatvorenika. Napori da se produži prekid vatre doživeli su kolaps, jer su se dve strane međusobno optuživale za kršenje uslova. Nisu se složile ni oko toga koji drugi taoci mogu da budu oslobođeni.
(AFP)
Decembar 2023.
Izraelske snage nastavljaju proboj ka centralnoj i južnoj Gazi
U gradovima kao što je Kan Junis vode se najintenzivnije borbe do sada. Do kraja meseca, Ministarstvo zdravlja Gaze izvjestilo je o 20.000 ubijenih Palestinaca – što čini 1% stanovništva Gaze. U Izraelu raste bes pošto su vojnici IDF-a greškom ubili troje talaca koji su se približavali njihovoj poziciji mašući belom zastavom.
(AFP)
22. januar 2024-
Najviše gubitaka izraelske vojske u jednom danu
Dvadeset i jedan rezervista je ubijen dok su pokušavali da sruše zgrade u blizini jugoistočne granice Gaze. U međuvremenu, Izrael izveštava da je uništio vojne kapacitete Hamasa u severnoj Gazi, iako ekstremisti pokazuju znake pregrupisavanja.
(Reuters)
26. januar 2024.
Izrael se sukobljava sa međunarodnim telima
Kao odgovor na slučaj koji je pokrenula Južna Afrika, Međunarodni sud pravde (ICJ) presudio je da Izrael mora da preduzme mere da spreči genocid, ali ne naređuje prekid vatre. Istog dana, Izrael optužuje osoblje Agencije Ujedinjenih nacija za pomoć i rad palestinskih izbeglica (UNRWA) da je uključeno u napade 7. oktobra, što je dovelo do toga da SAD i druge zemlje donatori obustave svoje finansiranje.
(AFP)
2. februar 2024.
Izrael najavljuje da će nastaviti proboj prema gradu Rafi u južnom delu Gaze
Ova najava izaziva međunarodnu zabrinutost, jer se na području tog grada nalazi vitalni granični prelaz i postao je utočište za Palestince raseljene iz drugih delova Gaze.
(AFP)
29. februar 2024.
Pogibija više od stotinu Palestinaca u redu za humanitarnu pomoć
Izraelske snage otvorile su vatru na palestinske građane koji su se okupili u blizini kamiona za dostavu humanitarne pomoći. Izraelska strana je tvrdila da je ispalila hice upozorenja i da je većina žrtava bila posledica stampeda.
(AP)
Mart 2024.
Raste zabrinutost zbog preteće gladi
Sjedinjene Države najavile su izgradnju plutajuće luke kako bi olakšale dostavu humanitarne pomoći putem mora. U međuvremenu, Međunarodni sud pravde naložio je Izraelu da stanovništvu Gaze obezbedi hranu i medicinsku pomoć.
(AP)
1-4. april 2024.
Pogibija humanitarnih radnika
Sedam humanitarnih radnika iz nevladine Svetske centralne kuhinje, uključujući državljane SAD, Kanade, Poljske, Australije i Velike Britanije, ubijeno je u raketnim napadima izraelske vojske na vozila u kojima su bili. Zbog toga je nekoliko humanitarnih organizacija prekinula angažman u Gazi. Pod pritiskom SAD, prelaz Erez na severu Gaze, prvi put je otvoren tokom rata.
7-24. april 2024.
Izraelske trupe povlače se iz većeg dela južne Gaze
Kratak period zatišja propraćen je pojačanim vazdušnim napadima dok se izraelska vojska pripemala za napad na Rafu.
Maj 2024.
Izrael odobrava ofanzivu na grad Rafu
Od potpune invazije, kao prvobitnog plana, Izrael je odustao, usled protivljenja Sjedinjenih Država. Umesto toga izvršeni su opsada i precizniji napadi. Izraelska vlada odbacila je odluku Međunarodnog suda pravde koja je nalagala obustavljanje ofanzive.
(Reuters)
8. jun 2024.
U napadu na izbeglički kamp Nuseirat spaseno četvoro talaca
Ubijeno je više od 200 Palestinaca u akciji za koju se navodi da je izvedena uz pomoć američkih obaveštajnih službi.
(AFP)
Jul 2024.
Civilne žrtve u napadima izraelskih snaga
Desetine Palestinaca, uključujući žene i decu, poginule su u napadima na škole i izbegličke kampove za koje izraelska vojska tvrdi da su utočišta ekstremista Hamasa. Sedište Agencije Ujedinjenih nacija za palestinske izbeglice (UNRWA) u gradu Gazi takođe je uništeno.
(AP)
31. jul 2024.
Politički lider ekstremista Hamasa Ismail Hanije ubijen tokom posete Teheranu
Odgovornost za atentat pripisana je Izraelu, mada vlada te zemlje nije preuzela odgovornost.
(Reuters)
31. avgust 2024.
Usaglašeno delimično primirje zbog vakcinacije protiv dečje paralize
Pošto je u Gazi prijavljen prvi slučaj dečje paralize u poslednjih 25 godina, dve strane su se saglasile da poštuju prekid vatre u određenim područjima, kako bi se omogućila masovna vakcinacija. Prvu dozu vakcine dobilo je 90 odsto palestinske dece u Gazi.
Broj Palestinaca ubijenih u Gazi od 7. oktobra 2023.
50,000
40.738 poginulih
40,000
30,000
20,000
10,000
0
Okt. 2023.
Jan. 2024.
Apr. 2024.
Aug. 2024
Izvor: Ministarstvo zdravlja Gaze
Broj palestinskih žrtava premašio 40.000, dok se povećava rizik od regionalnog rata
Posle godine borbi, izraelska strana tvrdi da su vojni kapaciteti ekstremista Hamasa uništeni. Međutim, sporazum o prekidu vatre je još van domašaja. U međuvremenu, tenzije sa ekstremistima Hezbolaha u Libanu, koje podržava Iran, i Hutima u Jemenu eskaliraju - uz rizik da se rat proširi van Gaze.