کشانده شدن به جهاد

مبدل شدن یک جوان تُرک از منجم به جنگجوی دولت اسلامی

توسط بخش نظارت افراطیت صدای امریکا

رشید تورال به خاطر نشر عکس‌های محسور کنندۀ آسمان ترکیه در شب، علاقمندان زیادی در شبکه‌های اجتماعی پیدا کرد. او تصاویری - چون درخت کاج در مقابل درخشش راه شیری - را در وبسایت نشنل جیوگرافیک شریک ساخت. تورال شامل برنامۀ ماستری در بخش فزیک کیهانی در یک پوهنتون معتبر فنلند شد. ذکاوت، جذابیت، ماجراجویی و معاشرت خوب، رشید را مستعد رشتۀ مطالعات کیهانی ساخته بود.

اما تورال از ته دل چیز دیگری می‌خواست. به عنوان مسلمان متدینی که در یک خانوادۀ محافظه کار بزرگ شده بود، در زمان تحصیل، رشید به وبسایت‌های جهادی‌ها کشانده شد و تفسیر افراطی آنان را از اسلام در دل نشاند. در اوایل ۲۰۱۵، رشید از خانواده و زنده‌گی راحت اش گسست و به صفوف جنگجویان گروه دولت اسلامی پیوست که در سوریه می‌جنگیدند.

در اگست سال گذشته، زمانیکه تورال در جنگ بر ضد نیروهای کردی کشته شد، ۲۷ سال عمر داشت.

هزاران جوان مسلمان، که فریفتۀ اندیشه و شایعه پراگنی داعش شده اند، برای پیوستن و جنگیدن برای خلافت خود خواندۀ دهشت افگنان آن گروه به عراق و سوریه رفته اند. مانند تورال، شمار زیادی از این جوانان زنده‌گی امن و مرفه را ترک کرده اند. با اینحال، داستان تورال جداگانه است، زیرا نوشته‌ها و عکس‌هایی که او از خود برجا گذاشته است، نشان می‌دهد که در بیش از یک دهه دستخوش چنین تحولی شده است.

تورال از نزدیکی مرکز ملی نظارت فضایی  توبیتک در شهر انتالیای ترکیه عکس کهکشان راه شیری را گرفت و به تاریخ ۷ اکتوبر ۲۰۱۴ این عکس را در فیسبوک شریک ساخت.

تورال از نزدیکی مرکز ملی نظارت فضایی توبیتک در شهر انتالیای ترکیه عکس کهکشان راه شیری را گرفت و به تاریخ ۷ اکتوبر ۲۰۱۴ این عکس را در فیسبوک شریک ساخت.

در جریان چند سال، آنچه از تورال به‌جا مانده تصاویر خودش، صحنه‌هایی از آسمان؛ نوشته‌هایی پیرامون فضای بیرونی و دین اسلام؛ و نطق‌های آتشین بر ضد غیرمسلمانان است. در نامۀ مشرحی که سال گذشته در انترنت نشر شد، تورال تجارب روزمرۀ خود را با داعش شرح داده است: از دقیت و دلتنگی گرفته تا آموزش‌های فرساینده و پنهان شدن از حملات هوایی. او سالوسانه از اکثر کردارهای وحشیانۀ گروه دولت اسلامی به شمول سربریدن مردم و اسارت زنان برای برده‌گی جنسی دفاع کرده است.

تورال در فیسبوک با اشاره به حدیث پیامبر اسلام نوشته بود "کسیکه بدون جنگیدن در جهاد یا اندیشیدن در مورد جهاد می‌میرد، منافق از دنیا می‌رود". علمای میانه رو اسلامی مانند محمد عبدالفاضل استدلال می‌کند که تندروان افراطگرا عقیده و مفوم جهاد را تحریف کرده اند و به گفتۀ وی دین اسلام در واقع دهشت افگنی و حمله بر افراد ملکی غیر محارب را محکوم می‌کند.

چی سبب شد که تورال در مسیر افراطگرایی گام نهاد و زنده‌گی اش چنین پایان خشونتبار داشت؟ گروهی از خبرنگاران صدای امریکا با بررسی پست‌های فیسبوک تورال و نامۀ ۱۴ صفحه‌ای او در نخستین روزهایش در سوریه و برگردان همۀ آن از زبان ترکی، در پی یافتن پاسخ این پرسش بر آمدند. این تیم همچنان به اضافۀ صحبت مختصر با پدر تورال، برخی از دوستان و بسته‌گان او را مصاحبه کرد.

جهاد مسیری نبود که تورال در آن از آغاز پا گذاشته بود و نه هم خصلت، کنجکاوی و ذکاوت او از چنین چیزی پیشگویی می‌کرد. زندگی و مرگ او یک مورد اندوه‌بار از افتخار دروغین اندیشۀ داعش برای نسل گم شدۀ از جوانان مسلمان است که در دام این توهمات می‌افتند.

پرورش در خانوادۀ متدین

تورال که در بین سه فرزند خانواده اش دومین فرزند بود، در ساحۀ سینکان شهر انقره در یک خانواده‌ای رشد کرد که به تعلیم و دین ارج می‌گذارد. پدرش داکتر ادبیات ترکی و معلم لیسه، برادر بزرگ وی انجنیر نرم افزار کمپیوتر و آهنگ ساز، خواهر خوردتر وی متعلم و کاکایش استاد ریاضیات هستند.

سلیمان تورال، پدر رشید، از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۴ در مورد اسلام بلاگ داشت و شعرها و دیدگاه های محافظه کارانۀ خود را در آن نشر می‌کرد. او در اثر تحقیقی درجۀ دوکتورای خود "ارزش‌ها در قرآن" جهاد تندروان را تایید کرده و یهودان و مسیحیان را به خاطر باورنداشتن به الله و پیامبر اسلام نفرین کرده است. او نوشته است "جزای دردناکی منتظر آنان است."

سلیمان و همسرش، رشید را در زمانیکه شاگرد لیسه بود، در مطالعۀ قرآن شناسی شامل ساختند – این روش در خانواده‌های دیندار ترکیه معمول است.

بالا: تورال راه شیری و مهتاب را از مرکز ملی نظارت فضایی توبیتک در انتالیای ترکیه عکاسی کرده و این تصویر را در ۱۴ اکتوبر ۲۰۱۴ نشر کرد.پس منظر: منظرۀ آسمان در جریان جشنوارۀ ۲۰۱۲ ستاره‌گان در مرکز ملی نظارت فضایی توبیتک، ترکیه، که در ۱۲ اکتوبر ۲۰۱۴ نشر شد.

بالا: تورال راه شیری و مهتاب را از مرکز ملی نظارت فضایی توبیتک در انتالیای ترکیه عکاسی کرده و این تصویر را در ۱۴ اکتوبر ۲۰۱۴ نشر کرد.


پس منظر: منظرۀ آسمان در جریان جشنوارۀ ۲۰۱۲ ستاره‌گان در مرکز ملی نظارت فضایی توبیتک، ترکیه، که در ۱۲ اکتوبر ۲۰۱۴ نشر شد.

"نبوغ" سرکش

در اواخر ۲۰۰۷، تورال در پوهنتون تخنیکی شرق میانه – که به نام هاروارد ترکیه مشهور است – برای آموزش فزیک شامل شد. به گفتۀ نیهات چیلیک، هم صنفی پیشین تورال که صحت نوشته‌ها و پست‌های فیسبوکی وی را تایید کرده است، محوطۀ آزاد پوهنتون تفاوت زیادی با شکل زنده‌گی خانواده‌گی رشید تورال داشت.

چیلیک گفت "در جریان روز او در یک فضای لبرال به درس می‌رفت. اما شب را با خانوادۀ مذهبی و محافظه کار خود سپری می‌کرد. ممکن نیست که این دو رویکرد متفاوت را، همزمان در زنده‌گی در هم آمیخت."

تورال در این عکس  که تاریخ آن مشخص نیست، در یک بلندی بالا می‌رود.

تورال در این عکس که تاریخ آن مشخص نیست، در یک بلندی بالا می‌رود.

در پوهنتون تخنیکی شرق میانه، تورال به خاطر علاقمندی اش به نجوم و عکاسی – و گاهی هم شوخی‌هایش مشهور شد. یکی از استادان این پوهنتون که به دلایل امنیتی نخواست نامش گرفته شود تورال را به خاطر "پرسش‌های بسیار خوب اش" یک "نابغه" می‌خواند. اما به گفتۀ وی تورال "عالیترین محصل نبود، زیرا او فاقد انضباط بود و در بسیار صنف‌ها غیرحاضری می‌کرد."

تورال در کلپ نجوم پوهنتون ثبت نام کرد و با رهبر آن، اوتکو بوراتاچ، دوست شد. هر دو با هم سفرهای علمی داشتند و آسمان شب را مطالعه می‌کردند. بوراتاچ به صدای امریکا گفت که آنان با رویدادهای سالانۀ نجومی مرکز ملی نظارت فضایی توبیتک همکاری می‌کردند.

تورال در سال ۲۰۱۰ عکس‌های نجومی خود را با صفحۀ اعضای نشنل جیوگرافیک شریک ساخت و در رقابت ۲۰۱۲ مرکز ملی مطالعات فضایی ایالات متحده یا ناسا از تصاویر تلسکوپ فضایی هبل شرکت کرد. در شبکه های اجتماعی او نام "پشک هسته‌ای" را اختیار کرده بود که عکس‌های گربه در این صفحه، علاقمندی تورال را به پشک نشان می‌داد.

تورال این تصویر را در هشتم اکتوبر ۲۰۱۴ با این شرح "خواب آلوده‌گی در هنگام مطالعه..." در فیسبوک نشر کرد.

تورال این تصویر را در هشتم اکتوبر ۲۰۱۴ با این شرح "خواب آلوده‌گی در هنگام مطالعه..." در فیسبوک نشر کرد.

"دیوانۀ" سنت‌گریز

تورال سرگرمی خلق می‌کرد و گاهی کارهای عجیب و غریب‌ انجام می‌داد. به گفتۀ یکی از هم‌ صنفی‌های پیشین وی که نخواست نامش گرفته شود، همواره فکاهی می‌گفت و بر هر چیز ریشخندی می‌کرد. او گفت که تورال "یک روز با برجست یا لباس تنگ به صنف می‌آمد و روز دیگر پیراهن بدون آستین و شلوار کوتاه پوشیده به صنف ظاهر می‌شد."
بایسکل‌رانی، گردشگری و شنا سبب شده بود که تورال توانمندی خوب فزیکی داشته باشد. هم صنفی‌هایش به خاطر دارند که باری تورال خسته بود و مسافت ۲۶۲ کیلومتری بین شهرهای انقره و قونیه را بایسکل راند.

Above: The ODTU Astronomy Club made a 2009 video in which members describe the universe. An excerpt features Tugral.

تورال در وبسایت اجتماعی کوچ سرفینگ نوشته است "اکثر مردمی را که می شناسم، خواهند گفت که من دیوانه هستم، اما آنان نیز آرزو دارند که مثل من باشند زیرا من همواره آنچه را انجام می‌دهد که خوشم می‌آید. تجربۀ بایسکل سواری من ممکن یک نمونۀ آن باشد."
"خوش دارم که بخندم و مردم را بخندانم (با اینحال گاهی گریه هم می‌کنم). مردم اطراف من اکثر اوقات خسته نیستند."

مرز به سوی افراطگرایی

در پوهنتون تخنیکی شرق میانه، تورال یک مسلمان پابند باقی ماند اما با مردمی هم نشست و برخاست داشت که به نماز خواندن، روزه گرفتن و پرهیز از شراب علاقه نداشتند.
یکی دیگر از دوستان تورال که از ترس هدف قرار گرفتن از سوی افراطگرایان نخواست نامش گرفته شود، در صحبت با صدای امریکا گفت "زمانیکه ما همه مشروب می‌نوشیدیم، تورال با ما نمی‌نوشید، اما به خاطر ننوشیدن خود را مورد مزاح و شوخی قرار می‌داد."
بوراتاچ گفت که تورال در ۲۰۱۳ در مظاهرات ضد دولتی شرکت کرد و به خاطر اینکه خواست اش درک شود، تمرکز بیشتر بر عقاید خود کرد و تغییر وی از همانجا آغاز شد. تورال رفته رفته از اکثریت سیکولار در پوهنتون تخنیکی شرق میانه فاصله گرفت. با پیروی از سنت داعشیان، ریش خود را نتراشید و موهایش را کوتاه نکرد. او در فیسبوک انتقاد کرد که "کمونیست‌ها در پوهنتون تخنیکی شرق میانه اگر ببینند که دو برادر با هم احوالپرسی کرده و صورت هم را می‌بوسند، گردشان جمع شده و بر آنان می‌خندند."

بالا: نمازگزاران پس از ادای نماز شام در مسجد پوهنتون تخنیکی شرق میانه در انقرۀ ترکیه منتظر صرف غذای شب اند، ۲۲ فبروری ۲۰۱۵. (عکس از مسجد پوهنتون تخنیکی شرق میانه)عکس کنار صفحه: گنبد مرکز ملی نظارت فضایی توبیتک ترکیه در زیر آسمان پرستاره که تورال آن را عکس‌برداری کرده و این تصویر را در ۲۶ اکتوبر ۲۰۱۴ نشر کرد.


بالا: نمازگزاران پس از ادای نماز شام در مسجد پوهنتون تخنیکی شرق میانه در انقرۀ ترکیه منتظر صرف غذای شب اند، ۲۲ فبروری ۲۰۱۵. (عکس از مسجد پوهنتون تخنیکی شرق میانه)

عکس کنار صفحه: گنبد مرکز ملی نظارت فضایی توبیتک ترکیه در زیر آسمان پرستاره که تورال آن را عکس‌برداری کرده و این تصویر را در ۲۶ اکتوبر ۲۰۱۴ نشر کرد.

بوراتاچ می گوید که تورال وقت بیشتر خود را در مسجد پوهنتون سپری کرده و ساعت‌ها را صرف بحث در مورد "آیت آیت و حرف حرف" قرآن می‌کرد. او گفت "یک‌بار، او در مورد اسلام در فیسبوک چیزی نوشت و من خواستم در زیر آن نظر بدهم ... تا بحثی را آغاز کنیم. اما او هرگز جواب نداد."

چیلیک به صدای امریکا گفت که گاهی تورال برای روزها و حتا برای چندین هفته غرق تلاوت قرآن می‌شد و از مسجد بیرون نمی‌آمد. او بخشی از گرایش دوست‌اش را به افراطگرایی به شرکت وی در گروه هایی ربط می‌دهد که برای مطالعه در مسجد می‌آمدند. چیلیک گفت "در بهار ۲۰۱۴ یک نفر دیگر این گروه به سوریه یا عراق رفت. ما نمی دانیم که برای او چه اتفاقی رخ داد."

نیوزویک در سال ۲۰۱۵ در مقالۀ در مورد جلب و جذب جهادی‌ها که در آن تورال نیز یاد شده بود، گزارش داد که این عضو پیشین گروه مطالعۀ مسجد با داعش پیوسته و ویدیوهای جهادی را یکجا با تورال در انترنت نشر کرده است. در این مقاله آمده بود که پیوستن ترک‌های همدل با داعش نادیده می‌ماند، حالانکه حکومت ترکیه به مبارزه بر ضد جنگجویان خارجی تمرکز دارد که در مرز آن کشور با سوریه تردد دارند.

افق تاستان، محقق در دیپارتمنت فزیک پوهنتون تخنیکی شرق میانه، به روزنامۀ بیرگون ترکیه گفته است که تورال به خاطریکه مهارت در سخنرانی داشت، گاهگاهی در مسجد پوهنتون جماعت می‌داد. افق و تورال در یک وقت محصل این پوهنتون بودند.
به زودی، تورال آشکارا به حمایت از جهاد آغاز کرد. در فیسبوک، به خاطر تلفات افراد ملکی که به باور وی در اثر حملات روس‌ها، حکومت سوریه و حملات هوایی ائتلاف به رهبری ایالات متحده کشته می شدند، ابراز اندوه می‌کرد. او همچنان حکومت و جامعۀ ترکیه را در این خصوص تقبیح می‌کرد.

چیلیک می گوید "گاهگاهی تورال به خاطر فساد و رشوت از حکومت ترکیه انتقاد می‌کرد". به گفتۀ چیلیک او همچنان باور داشد که حکومت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه "اسلام را به گونۀ غلط تفسیر کرده است."

مطالعات در فنلند

تورال در بهار ۲۰۱۴ از پوهنتون تخنیکی شرق میانه فارغ شد. در خزان آن سال، او شامل برنامۀ ماستری فزیک در پوهنتون جیواسکیلای فنلند شد. او از تغییر فاحش اقلیم و جغرافیای فنلند در فیسبوک خود استقبال کرده و نوشته بود "مطلقاً، محوطۀ پوهنتون فعلی ام بسیار خوبتر از پوهنتون قبلی ام است."

در شبکه های اجتماعی، تورال عکس‌های شگفت انگیز خزان رنگین فنلند، عکس‌های گربه، موش خرما و دیگر حیوانات را پست کرد.

عکاسی تورال از روستای اکاسلومپولو در ایالت کولاری فنلند که به تاریخ ۲۶ دسامبر ۲۰۱۴ پست شده است.پس منظر: تورال روشنایی قطب شمال را  بر فراز پارک ملی ایلاس در شمال فنلند عکس برداری کرده که آن را به تاریخ ۲۷ دسامبر ۲۰۱۴ در فیسبوک نشر کرد.


عکاسی تورال از روستای اکاسلومپولو در ایالت کولاری فنلند که به تاریخ ۲۶ دسامبر ۲۰۱۴ پست شده است.

پس منظر: تورال روشنایی قطب شمال را بر فراز پارک ملی ایلاس در شمال فنلند عکس برداری کرده که آن را به تاریخ ۲۷ دسامبر ۲۰۱۴ در فیسبوک نشر کرد.

تورال کمتر به مسایل اکادمیک تمرکز داشت. در عوض، وی به مسجد نور واقع در شهر ییوشیلا جذب شد.

انبو پوساکنو، یکی از کسانیکه در خانه با وی زندگی می کرد، به روز نامۀ بیرگان گفت" وی در صنف اشتراک نمی کرد و زمانیکه در خانه بود، اکثر وقت خود را در مسجد و انترنت سپری می کرد."

پوساکنو به این روزنامه گفت که تورال "اکثراًً می‌گفت که می‌خواهد با گروه دولت یا داعش یکجا شود". صدای امریکا نتوانست با پوساکنو تماس بر قرار کند.

بوراتاچ به صدای امریکا گفت گاهی تورال را به خاطر ریش اش آزار می‌داد "به او می‌گفتم که چطور ترا با این قیافه به فنلند گذاشته اند؟ آیا آنان از تو در این مورد پرسیدند که جهاد می‌روی؟

به گفتۀ بوراتاچ، تورال هم پاسخ اش را می داد "آنان شما را بر اساس نیت تان مورد قضاوت قرار می دهد، نه اینکه ظاهر تان چگونه است".

اما به نوشتۀ روزنامۀ بیرگان، نیت محصلین دورۀ ماستری مورد سو ءظن قرار گرفته بود. به نوشته این روزنامه، در سال ۲۰۱۴ میلادی، مقامات امنیتی فنلند تحقیقات را در مورد راه اندازی کردند.

خالدبیلامین، امام مسجد، به صدای امریکا تائید کرد که پرسونل امنیتی فنلند در مورد تورال با وی تماس گرفته بود. اما بیلامین گفت که وی "شخصاً تورال را ملاقات نکرده بود و هیچ کسی او را در جامعه نمی شناخت".

بالا: تورال هفت بار از لیلیۀ پوهنتون اکاسلومپولو واقع در جنوب فنلند، بازدید کرده است.


بالا: تورال هفت بار از لیلیۀ پوهنتون اکاسلومپولو واقع در جنوب فنلند، بازدید کرده است.

قبل از اینکه تورال فنلند را در هنگام تعطیلات زمستانی ترک کند، تورال در صفحۀ فیسبوک خود نوشت، کمرۀ نوع DSLE خود را به کلیسای جامع هلسینکی واقع در منطقۀ لاپلند انتقال داد، زیرا مالک آن "مثل من یک عکاس مسلکی بود".

تورال حین بیرون برآمدن از کلیسای جامع هلسینکی، کلیسای انجیلی لوتری در فنلند، ۱۷ دسامبر ۲۰۱۴.

حرکت فریب آمیز و سپس پرواز

تورال به خانواده اش در انقره برگشت و از آن به مثابۀ ایستگاهی برای پیوستن عمیقتر به جهاد استفاده کرد. وی به والدین خود گفت که پلان دارد شب دهم جنوری ۲۰۱۵ را با دوستان پوهنتون تخنیکی شرق میانه سپری کند. در عوض، وی یک بکس پشتی سبک را گرفت و راهی سوریه شد.

بعد ها تورال نوشت که "قبل از خروج، توکل خود را به خداوند کردم".
تورال در جاده ایستاد شد و به مینی بس اشاره کرد و سوار آن شد. به مجرد سوار شدن به مینی بس، متوجه شد که کمره اش را فراموش کرده است، کمره ای که آنرا در همه جا با خود انتقال می داد از آسمان و ماحول خود تصویر برداری می کرد. اما در نهایت تصمیم گرفت که کدام موضوع مهم نیست که کمره اش را فراموش کرده است.

ورود به سوریه

خاطرات تورال در نامۀ طولانی متشکل از چندین ورق وی باز تاب یافته است. در سوریه به انترنت و شبکه های اجتماعی دسترسی نداشت. اما به تاریخ ۲۵ مارچ ۲۰۱۵، تورال نامه اش را تحت عنوان "سلام از سر زمین خلافت" در صفحۀ فیسبوک خود نشر کرد.

بعد ها، او در شهر اروفه واقع در نزدیکی سرحد ترکیه با مردانی از کشور های تونس، لیبیا و عربستان سعودی سرخورد که می خواستند در صفوف داعش بجنگند. همۀ آنان یکجا به شکل غیر قانونی وارد سوریه شدند. تورال با ستایش از خود نوشته است که "باید برای مدت زمان طولانی در حال گریز می بودم. هوشیاری ام این بود که بکس سنگین با خود انتقال نداده بودم".

یک مرد افغان که مو های دراز داشت و عضو داعش بود، همۀ این افراد را از محل بر داشت و آنان را با موترش به سمت شهرک تل ابیض سوریه انتقال داد. آنان به خانه ای منتقل شدند که توسط شمع ها روشن شده بود. پاسپورت آنان، وسایل برقی و سایر وسایل مربوط آنان ضبط شد. اما تورال یکی از جنگجویان داعش را متقاعد کرد تا برای چند دقیقه تیلفون اش را برایش بدهد تا به خانواده اش ایمیل روان کند.

تورال نوشته است که "بسیار مشکل بود تا به انترنت وصل شوم، زیرا انترنت خوب کار نمی کرد". او در ادامه نوشته است که قبل ارسال ایمیل، تیلفون همراه اش دو باره گرفته شد. از خود پرسید که به کجا می روند. به خود حیران شده بود، اما گفت که هر چه بادا باد.

تندروان داعش از افرادی که تازه به این گروه پیوسته بودند، بازجویی را آغاز کرد و به هرکدام آنان نام مستعار نو داد. تورال نوشته است که نام مستعار وی أبو هریره بودکه معنی اش در زبان عرب، پدر پشک است.

تورال اکثر قسمت‌های صورت اش را در جریان توفان ریگ در قلمرو خود خواندۀ خلافت اسلامی داعش در شهر رقه پوشانده است، ۶ دسامبر ۲۰۱۵، سوریه.

تورال اکثر قسمت‌های صورت اش را در جریان توفان ریگ در قلمرو خود خواندۀ خلافت اسلامی داعش در شهر رقه پوشانده است، ۶ دسامبر ۲۰۱۵، سوریه.

اخوت و حس خستگی

در روز های بعدی، تورال به خانۀ دیگر منتقل شد که در دیوار اش مرمی اصابت کرده بود. او در مورد این خانه نوشته است که ممکن غنیمت جنگی باشد. در این خانه ۲۰ نفر با سابقه های مختلف به سر می برند که همه خواهان جنگ در کنار داعش بودند. یکی از این افراد در آلمان کیک بوکسر مسلکی بود. فرد دیگر در بنگله دیش، انجنیر بود و یکی دیگر پس از آزادی از زندان فرانسه آمده بود. یک نفر با پرداخت ۱۵ هزار دالر از چین آمده بود.

پس از چند روز دیگر، تورال و هشت تن دیگر توسط یک مینی بس رهسپار رقه، پایتخت خود خواند داعش، شدند. تورال به نقل از سایر هم اتاقی هایش نوشته است که "به امید دیدار در بهشت". تورال لحظۀ رسیدن به رقه را و خدا حافظی را لذت بخش توصیف کرده است.

Tugral shows off in a diving video he shared on Facebook.

تورال در حالیکه بی صبرانه منتظر تعلیمات شرعی و آموزش های بدنی بود، از شهر رقه در سوریه بازدید کرد. قبل از ورود به جنگ، تعملیات شرعی و بدن سازی از پیش شرط های داعش است. تورال نوشته است که "شهر رقه بزرگ و پر ازدحام بود...مردم به شکل معمول به زندگی شان ادامه می دادند". تورال در نامه همچنین نوشته است که داعش استعمال سگرت را در همه جا ممنوعه کرده و به گفته وی این زیبا ترین اقدام داعش است. اما از استعمال تیل دیزل در موتر سایکل ها و بخاری ها شکایت کرده است.

تورال دو هفته را در رقه سپری کرد و با سایر شهروندان خارجی که تازه به داعش پیوسته بودند در یک خانۀ که آب نداشت به سر برد. تخم مرغ، یگانه خوراک موجود در این خانه بود. تورال گلو درد بود، اما شکایت وی از این ناحیه در مقایسه با حملات خوفناک هوایی که دروازه و کلیکین ها را می لرزاند، نا چیز بود. تورال نوشته است زمانیکه وی و سایر افراد از پرتاب بم بالای شان احساس ترس می کردند، چنین حس می شد که گویا باد تندی می وزد.

آمادگی برای جنگ

در جریان چند ماه، تورال به چندین خانه منتقل شد که شامل خانه ای در نزدیکی رقه و بعد حمص بود. وی از وضیعت زندگی در خانۀ سرد، مزدحم و کثیف، شکایت داشت. تورال در نامه‌ای نوشته است که در یک اتاق ۳۰ نفر یکجا می خوابیدند و همواره افراد بیشتری آورده می‌شد."
در یک مقطع، محلی که وی در آن به سر می برد، بسیار ابتدایی بود: یک مغاره بود. اما داعش این مغاره را با دوشک های اسفنجی، ماشین کالا شویی و برق جنراتور، مجهز کرده بود. تورال نوشته است که در مغاره، غنایم جنگی نیز موجود بود که نشان ملل متحد را داشت که قرار بود برای مهاجرین فراهم شود.

آموزش های بدنی تورال در اولین روز در این مغاره آغاز شد. کسانیکه تازه استخدام شده بودند. تمرینات نظامی شامل دور زدن و پرش کردن روی گل بود. تورال در نامه اش نوشته است که با جمپر و پتلونی که از فنلند آورده بود، ملبس بود و نمی خواست با این لباس در گل و لای بخزد و به افرادیکه قرار بود در آینده به داعش استخدام شوند، مشوره می داد تا لباس های نظامی شکل با خود بیاورند.

یکی از دوستان اش در این مغاره، یک انجنیر بریتانیایی بود که با پسرش آمده بود. تورال نوشته است "آنان در مورد نجوم چیزهایی می دانستند و قبل از اینکه آنان پرسان کنند، به توضیحات در مورد آغاز کردم." گرچه مغارۀ که تورال در آن به سر می برد، برق داشت، اما اکثر قسمت های شهر، بی برق بود.

تورال نوشته است که "می توانم بگویم که آسمان تقریباً در همه جایی که دولت اسلامی است، پاک است".

ترس از آسمان

افرادی که توسط داعش استخدام شده اند، تقریباً در همه جا معروض به حملات هوایی استند. تورال در نامه اش نوشته است که طیاره های مربوط به رژیم بشار الاسد تقریباً "هر روز بالای ما پرواز می کنند". او در ادامه نوشته است که یک بم آنقدر در نزدیک آنان پرتاب شد که به گفتۀ او "صدای آن ما را کر کرد و حفرۀ بزرگی در نزدیکی ما ایجاد کرد".

تورال از اینکه مثل یک مرد مغاره نشین زندگی می کرد، خسته شده بود. او به مشکلاتی که با داعش داشت اعتراف می کند و می گوید که این مشکلات شامل بهداشت ضعیف، مدیریت ضعیف و در میان شماری از افراد استخدام شده، انگیزه های سوال بر انگیز وجود دارد. یکی از افراد استخدام شده، شهروند مالدویایی است که در گذشته عضو جبهه النصره وابسته به القاعده بود که "برایم گفت که شماری از جهادی ها به خاطر مزایای دنیوی میایند، زیرا آنان از داعش پول و خانه های خوب به دست میاورند".
اما دیدگاه تورال هنوز هم آیندۀ آرمانی بود.

تورال نوشته است که "دولت اسلامی، دولت عالی نیست. اما یک دولت اسلامی است، خطا های مردم آن، قصور دولت نیست". او در ادامه نوشته است "کار ها به صورت کامل در اینجا به پیش نمی رود. به نظافت توجه جدی نشده است و قوانین ترافیکی رعایت نمی شود. اما همه چیز را قدم به قدم به ویژه به کمک مهاجرین بهبود می بخشیم". مهاجرین به آنعده از جنگجویان خارجی اطلاق می شود که به داعش می‌پیوندند.

بالا: تورال، چپ، با یک جنگجوی داعش در شهر رقه، سوریه، ۹ جولای ۲۰۱۵.پس از جنگ شدید بین نیروهای حکومتی و تندروان گروه دولت اسلامی، شهر دیرالزور سوریه به شهر ارواح مبدل شده است، توران این جمله را در شرح این عکس به تاریخ ۹ اگست ۲۰۱۵ در فیسبوک خود نگاشته است.

بالا: تورال، چپ، با یک جنگجوی داعش در شهر رقه، سوریه، ۹ جولای ۲۰۱۵.


پس از جنگ شدید بین نیروهای حکومتی و تندروان گروه دولت اسلامی، شهر دیرالزور سوریه به شهر ارواح مبدل شده است، توران این جمله را در شرح این عکس به تاریخ ۹ اگست ۲۰۱۵ در فیسبوک خود نگاشته است.

ورود به جنگ

پس از سپری کردن حد اقل یک ماه در مغاره، تورال همراه با پنج تن دیگر به حیث کوماندو انتخاب شدند و از آنان دعوت شد تا به گروه جنگجویانی که ایجاد شده بود بپیوندند.

تورال نوشته است که "وضیعت دفعتاً تغییر کرد. کوماندو ها به خانه ای بیرون شهر حمص انتقال داده شدند. برای هر کس یک کمپل نو داده شد و آشپز تاجکی شان غذایی را که "با فرهنگ ما نزدیک بود، آماده می‌کرد". هر هفته یک گوسفند را قصابی می کرد وگوشت را برای ما فراهم می کرد و "کیله و مالته هر روز برای ما فراهم می شد. هر روز برای ماه شیرینی باب نیز فراهم می گردید".

در جنگ اول، برای تورال وظیفه سپرده شد تا کمک های اولیه طبی را فراهم کند، زیرا وی در پوهنتون تخنیکی شرق میانه، آموزش کمک های اولیه طبی را فرا گرفته بود. وی نوشته است "داکتر بودم. کمترین دانش طبی در اینجا می تواند بسیار مفید باشد".

تورال در نامه اش در مورد خاطرات جنگ نوشته است که برای اولین بار صدای گلوله را از نزدیک می شنود. زمانیکه صدای تانک و توپ را می شنود، همراه با سایر افراد داعش در عقب تپه خود را پنهان می کنند. پس از ساعت ها شمال سرد و باران، او اجازه یافت تا عقب نشینی کند. تورال نوشته است، در خیمۀ که از آن به مثابۀ شفاخانه استفاده می شد، دو جسد نگهداری می شد و شش زخمی به سر می برد و "بوی خون در همه جا به مشام می رسید".

دفاع از بربریت

تورال در نامه اش نوشته است که پس از یک شب جنگ، با سایر دوستان اش با "پیروزی" به پایگاه بر گشتند. آنان دو تانک همراه با یک لاری، چند راکت آر پی جی "و سه سر بریده را به غنیمت گرفتند".

بعد ها تورال در پیام هایی که بوراتاچ، دوست منجم اش، از طریق فیسبوک داشت، از سر بریدن افراد توسط داعش دفاع کرده بود. بوراتاچ از تورال پرسیده بود که "چرا باگروه داعش یکجا شده که مردم بی گناه را می کشد و سر مردم را می برد. این دیوانگی و جنون است".

در پاسخ تورال نوشت که این اقدام فقط جزایی برای حامیان رژیم اسد است، حامیانی که به گفتۀ وی " شماری زیادی غیرنظامیان بی گناه را کشته اند و اقتدار اسلامی را رد می کنند و "غلام امریکا شده اند". به همین شکل، تورال از جهادی هایی دفاع کرده است که زنان اقلیت مذهبی ایزدی را به حیث بردگان جنسی با خود برنده اند.

تورال به بوراتاچ گفته بود که سر بریدن می تواند چندین هدف را به دست بیاورد و تاکید کرده که "این کار فقط به خاطری در تلویزیون انجام می شود تا دشمان بترسند. وقتی آنان سر بریدن را دیدند، از ما می ترسند و فرار می کنند".

عروس جهادی

در اوایل ماه اپریل ۲۰۱۵، تورال در جریان در گیری با جنگجویان کردی در نزدیک شهرک تل ابیض، زخمی شد و به رقه برگشت تا مورد تداوی قرار بگیرد.

تورال در حالیکه زخمی شده است، در شهر شمالی تل ابیض سوریه تحت مداوا قرار گرفته است. این عکس به تاریخ ۱۷ اپریل ۲۰۱۵ پست شده است.

تورال در حالیکه زخمی شده است، در شهر شمالی تل ابیض سوریه تحت مداوا قرار گرفته است. این عکس به تاریخ ۱۷ اپریل ۲۰۱۵ پست شده است.

ماه بعد، او با عایشه زفرا الترکی، یکی ازحامیان داعش که او نیز از ترکیه است، ازدواج کرد.

قبلاً در یک پست فیسبوکی تورال نوشته بود که جهادی های مجرد ماهانه صد دالر به دست میاورند و همراه با شش جنگجوی دیگر در یک خانه زندگی می کنند. تورال نوشته است که "جنگجویان خارجی چهار ماه وقت دارند تا ازدواج کنند. دولت اسلامی علاوه بر کمک مالی برای همسران و کودکان شان، برای آنان خانه نیز فراهم می کند".

بعد از ازدواج، تورال به طور چشمگیری فعالیت خود را با رسانه های اجتماعی، کاهش داد. در این حال، بوراتاچ در صفحۀ فیسبوک تورال پیام داد و دلیل خاموشی وی را پرسیده و ابراز امیدواری کرده تا او را متقاعد کند که دو باره به ترکیه برگردد.
بوراتاچ به صدای امریکا گفت که "او در این اواخر ازدواج کرده و زمانیکه می خواهد در رسانه های اجتماعی فعالیت کند، همسر اش حسادت پیدا می کند. گفته نمی توانم که شوخی می کرد یا جدی بود".

هر چند پست های فیسبوک و تویتر تورال کاهش یافت، آرمان رو به رشد او و تمایل اش به جهاد رادیکال، ثابت قدم باقی ماند. او حملات هوایی توسط حکومت سوریه، روسیه و ائتلاف به رهبری ایالات متحده و کشتار غیر نظامیان را مورد انتقاد قرار می داد. او از همه اعمال مطابق به قانون شریعت "از غذا خوردن گرفته تا رفتن به تشناب" حمایت می کند.

او از طریق فیسبوک، عرب های سوری را که نمی توانستند قرآن را به درستی قرائت کنند و یا اینکه به صورت درست احوال پرسی اسلامی نمی کردند، انتقاد می کرد. تورال نوشته است "زمانیکه می گویم درود بر شما، مردم عادی رقه با سلام-سلام پاسخ می دهند. واقعاً از این کار نفرت دارم".

"تکت جهنم" برای کافران

علم نجوم که تورال مشتاق آن بود، کاملاً از ذهنش بیرون نرفت. گاهگاهی تصاویر آرشیف ستاره شناسی خود را دو باره پست می کرد. علاوه بر آن، در مسایل مربوط به زمین شناسی، شرکت های تولید ادویه و در مورد اینکه زمانی ظرفیت کمپیوتر به تدریج مثل ستاره نا محدود خواهد بود، تبصره می کرد.

در صفحۀ تویتر، تورال از کار های دانشمندان مثل ریچارد فاینمن، فزیکدان امریکایی ستایش کرده است و به آنان نصیحت کرده است تا قبل از این که مرگ به سراغ شان بیاید، به اسلام رو بیاورند. زمانی تورال با والتر کوهن، فزیکدان ایالات متحده امریکا که برندۀ جایزۀ نوبل است، ملاقات کرده بود و با وی یکجا عکس گرفته بود. اما پس از مرگ کوهن در سال ۲۰۱۵ میلادی، تورال در صفحۀ تویتر خود نوشته که دانشمندان غیر مسلمان، "متاسفانه تکت جهنم را به دست گرفتند".

تورال و والتر کوهن فزیکدان امریکایی در یک عکس که محل آن مشخص نشده است.


تورال و والتر کوهن فزیکدان امریکایی در یک عکس که محل آن مشخص نشده است.

مرگ در اوایل اگست به سراغ تورال آمد. طرفداران داعش در شبکه های اجتماعی نگاشته اند که تورال در جنگ با نیروهای کرد که از سوی ایالات متحده حمایت می شدند، در شمال شهر رقه کشته شد. او هنگامی که داعش اراضی از دست داده بود، سرگرم جنگ بود.

سلیمان تورال پدر رشید در مصاحبۀ مختصر با صدای امریکا گفت که همسر تورال در یک تماس تلیفونی مرگ همسرش را تایید کرده است و به گفتۀ وی جسد تورال در سوریه به خاک سپرده شده است.

سلیمان تورال به گزارشگر صدای امریکا که اواسط اگست به خانۀ شان رفته بود، گفته است که تلاش کرد جسد پسرش را به ترکیه بیاورد و از مقام‌های ترکیه خواستار تحقیقات در این مورد شده بود. سلیمان گفت "نمی دانیم که او چگونه مرده است. ما موضوع مرگ او را به سارنوالی برده ایم و منتظر پاسخ استیم."

او از صحبت بیشتر در مورد پسرش خودداری کرد و سایر بسته‌گان تورال نیز حاضر به مصاحبه نشدند.

تصویری که به تاریخ ۸ اگست در شبکۀ اجتماعی نشر شد و گفته می شود که تورال را پس از مرگ اش در شهر رقه سوریه نشان می دهد.

تصویری که به تاریخ ۸ اگست در شبکۀ اجتماعی نشر شد و گفته می شود که تورال را پس از مرگ اش در شهر رقه سوریه نشان می دهد.

" آروزی دیدار در قیامت"

آخرین پست فیسبوک تورال به تاریخ ۳۱ اگست صورت گرفته است، درست یک ماه پیش از مرگ وی.

"اگر مدت زیادی در اینجا ننوشتم، بدانید که عمرم در این دنیا به پایان رسیده است و به قیامت نزدیک شده ام. برایم دعا کنید که الله شهادتم را قبول کند. این پیام به گونۀ خودکار عیار شده است. به آرزوی دیدار تان در قیامت."

صفحۀ فیسبوک تورال فعال است، اما حساب وی در تویتر اخیراً مسدود شده است. تویتر در پاسخ به پیام صدای امریکا نگاشته است که از اواسط ۲۰۱۵ تا کنون "۳۶۰ هزار حساب تویتر را به خاطر تهدید یا ترویج اعمال دهشت افگنی وابسته به داعش" مسدود کرده است.

صالح دوگان، پژوهشگر ترک تبار علوم سیاسی، روابط بین المللی و امنیت در پوهنتون کیلی بریتانیا تخمین می‌زند که هزاران شهروند ترکیه به داعش پیوسته است. با اینحال، به گفتۀ این پژوهشگر "شمار زیاد آنان به خاطر قساوتی که رژیم دمشق بر مردم سوریه روا می‌دارد" این کار را کرده اند. او می گوید که انگیزۀ پیوستن جوانان ترک به داعش متفاوت است. برخی شاید به خاطر اینکه در خانواده های محافظه کار بزرگ شده اند، گرایش به سمت اندیشۀ جهای دارند، بخری هم فکر می کنند که غیر موجه هدف قرار گرفته اند و شاید هم برخی به خاطر فقر و در آرزوی کمایی به داعش پیوسته باشند.

دوگان گفت "هولناک است که می بینید مردم به این مسیر می روند. فکر کنم که نقطۀ پایان، پرکردن خالیگاه در دنیای درونی و عاطفی افراد است."

در شهر رقۀ سوریه در زیر سیطرۀ داعش، توران کودکان را در مورد تلسکوپ در می‌داد. او این تصویر را به تاریخ ۵ می ۲۰۱۶ در تویتر نشر کرد.

در شهر رقۀ سوریه در زیر سیطرۀ داعش، توران کودکان را در مورد تلسکوپ در می‌داد. او این تصویر را به تاریخ ۵ می ۲۰۱۶ در تویتر نشر کرد.

سوالات در مورد تورال هنوز هم بوراتاچ، رفیق منجم اش را می‌آزارد.

یکبار آن دو در آسمان شب یک نور روشن ناشناخته را دیده بودند که به گمان بوراتاچ ممکن بشقاب پرنده بوده باشد. سپس، رشید خاموشانه به آن گوش فرا داد و در مورد آن اندکی تحقیق کرد. بوراتاچ گفت "او برایم گفت’نی، احمق...آن یک ماهواره است. ‘ سپس برایم آموختاند که هرگز بدون تحقیق نتیجه گیری نکنم."

بنابراین، بوراتاچ حیران است که تورال با این درایت، چگونه با شایعه پراگنی و مظالم داعش، گمراه شد؟

بوراتاچ می گوید که هنوز هم این سوال نزدش باقی است که چگونه تورال که زمانی یک شخص خوش مشربی بود که هیچ چیز را جدی نمی‌گرفت، به داعش پیوست و همین شخص سربریدن افراد توسط داعش را توجیه کرد.

چیلیک، هم صنفی پیشین تورال در پوهنتون تخنیکی شرق میانه به این باور است که تورال نتوانست پلی را میان دو جهان متفاوت از هم پیدا کند. چیلیک گفت "فکر می کنم که او بسیار گیچ و ذهنش دستخوش افکار مختلط شده بود – از یکسو مذهب و از سوی دیگر علوم فکرش را محصور کرده بود."

چیلیک گفت "فکر کنم که دنیای درونی او بسیار تاریک بود. حتا پیش از پیوستن او به داعش، چنین احساسی داشتم."

این گزارش را اوزی بولوت، قسیم چندیمیر و ریکار حسین از بخش نظارت دهشت افگنی صدای امریکا در واشنگتن دی سی به همکاری ایلدیز یزیچی‌اوغلو از انقرۀ ترکیه تهیه کرده اند. کارول گینسبرگ گزارش را نوشته کرده است. تصاویر از فیسبوک و تویتر رشید تورال گرفته شده است.